Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZELENÁ LHOTA  (z publikace  Z historie Zelené Lhoty, Hamrů a okolí)

 

Obec, německy Grün, ležící na toku Zelenského potoka téměř v celé jeho délce mezi vrchy Kravař a Prenet. Kostel svatého Wolfganga s krásným rokokovým oltářem byl postaven v 18.století na půdorysu čtvercové lodi s půlkruhovým zakončením, sakristií na opačné straně a malou věžičkou.

V obci se kromě několika mlýnů a hospod nacházela fara, škola, četnická stanice a v za druhé světové války rozestavěných kasárnách finanční stráže bylo nějaký čas střední odborné lesnické učiliště.

Roku 1877 byla do obce přivedena železnice a postaveno nádraží Zelená Lhota se třemi kolejemi, vodárnou a nákladištěm (dnes hláska Zelená Lhota), před nímž se nachází jeden ze tří tunelů na trati Nýrsko-Železná Ruda. (Dnes Plzeň-Železná Ruda, trať č.183)

Těsně pod nádražím byl za první republiky vystavěn Hotel Tauschek, který je stále v provozu pod názvem Hotel Zach.

Po vysídlení Němců po druhé světové válce, kdy se pro nedostatek obyvatel spojovaly katastry obcí, spadala nějaký čas pod Zelenou Lhotu i celá obec Hamry, dříve, než byla i Zelenská obec zrušena a připojena k Nýrsku. Na rozdíl od Hamrů, které v devadesátých letech obnovily svou samostatnost, Zelená Lhota patří stále pod přímou správu Nýrska.

V těsné blízkosti obce, tam, kde se Zelenský potok vlévá do Úhlavy, byla roku 1969 dostavěna Nýrská přehradní nádrž pod jejíž hladinou zmizela značná část předních Hamrů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz k publikaci

(hradní paní, 30. 3. 2013 20:10)

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat přesný název publikace (citační údaje), ze která čerpáte informace k historii Zelené Lhoty. Sháním jakékoliv zpracování historie této vesnice k odborné práci, avšak Vámi uvedenou publikaci jsem v žádném katalogu knihoven nenašla.
Děkuji.

Re: Dotaz k publikaci

(Vojtěch Vasko, 30. 3. 2013 20:26)

Dobrý den,

pokud si vzpomínám, kopíroval jsem na tuto stránku texty ze své seminární práce, již jsem psal na Gymnáziu k maturitě z dějepisu. Seminární práce je po vědecké stránce dost nedobře udělána, ale přesto nějaké informace obsahuje. Mohu Vám ji poslat mejlem. A při jejím psaní jsem vycházel z kronik obce Hamry, z vyprávění dr. Richtera v Zelené Lhotě a ještě z nějakých dalších knih o Šumavě. Pokud tedy máte o něco z toho, co Vám mohu poskytnout, zájem, napište mi na Vo.Vasko @ seznam.cz a domluvíme se.